GREEN STAR

Refernčný prípravok: Amistar


Fungicíd vo forme suspenzného koncentrátu určený na ochranu pšenice, jačmeňa, cukrovej repy a slnečnice proti hubovým chorobám.


Formulácia: SC – suspenzný koncentrát

Účinná látka: azoxystrobin 250 g/l

methyl-(E)-2-/2(6-12-cyanophen-oxy)pyrimidin -4-yloxy/-phenyl)-3-methoxyacrylat

 

 

 

 

 


Pôsobenie prípravku

Účinná látka azoxystrobin patrí do skupiny strobilurinov, ktoré pôsobia inhibične na mitochondriálne dýchanie v hubách tak, že zastavujú dodávku energie. Účinná látka je rozvádzaná po celej rastline.

Azoxystrobin sa vyznačuje dlhodobým  účinkom. To umožňuje - v závislosti od prírastkov listov a od infekčného tlaku - zabrániť novej infekcii po dobu 3 – 8 týždňov. Azoxystrobin vyniká tým, že porasty obilnín sú dlhodobo zdravé a zelené (tzv. green efekt). Tento efekt sa významne prejavuje tak, že rastlina môže dlhšiu dobu tvoriť a následne ukladať asimiláty do zŕn. Výsledkom je nielen nadštandardne vyššie dosahovaná úroda, ale aj vyššia kvalita zrna (napr. HTZ, podiel zrna na sitách a pod.).


Spektrum účinku

Pšenica

Septorióza plevová, septorióza pšenicová, hrdza pšenicová, hrdza plevová, múčnatka trávová.

Jačmeň

Hnedá škvrnitosť jačmeňa, múčnatka trávová, hrdza ječmenná.

Cukrová repa

Cerkosporióza, múčnatka.

Slnečnica

Biela hniloba.

Termín aplikácie

Prípravok pôsobí preventívne a preto by mal byť aplikovaný pred alebo hneď na začiatku infekcie.


Dávka vody: 200 – 400 l/ha

Balenie: 10 l HDPE kanister


Odporučenie pre aplikáciu

 

Plodina

Škodlivý činiteľ

Dávka/ ha

OD

Poznámka

jačmeň jarný

múčnatka trávová, hrdza jačmenná

1 l

35 dní

max. 1x

1, 2

hnedá škvrnitosť jačmeňa

0,8 – 1 l

35 dní

max. 1x

1, 2

pšenica ozimná

múčnatka trávová, septoriózy, hrdze

0,8 – 1 l

35 dní

max. 1x

1, 2

cukrová repa

cerkosporióza repy, múčnatka repová

1 l

35 dní

max. 2x

3

slnečnica

biela hniloba

1 l

56 dní

max. 2x

4

 

Poznámka:

1. Skorší termín aplikácie: Skoré ošetrenie porastov obilnín sa odporúča  vykonať na začiatku výskytu choroby a za predpokladu skorého nástupu silného infekčného tlaku - vo vývojovej fáze 39 - 49 podľa BBCH (pšenica), resp. 30 - 39 podľa BBCH (jačmeň).

2. Neskorší termín aplikácie: Z dôvodu využitia špecifických vlastností GREEN STAR-u a k zabezpečeniu maximálnej úrody a jej optimálnej kvality sa odporúča - s cieľom ochrany vlajkového listu a klasu – aplikácia vo fáze 51/55 - 59 podľa BBCH (pšenica), resp. 49/51 podľa BBCH (jačmeň).

3. V cukrovej repe sa GREEN STAR používa preventívne, najneskôr však pri zistení prvých príznakov chorôb, obyčajne od fázy BBCH 43 (skoro úplné zapojenie porastu – nad 12 listov na rastlinu) až do fázy BBCH 49 (6-8 týždňov po zapojení porastu). Pri trvajúcom silnom infekčnom tlaku odporúčame postrek opakovať (maximálne dva za sebou idúce postreky).

4. Slnečnica – proti chorobám stonky ošetrujte v rastovej fáze 14-16 listov slnečnice (BBCH 24-26), proti chorobám úboru ošetrujte v rastovej fáze začiatok kvitnutia (BBCH 60).

 

Etiketa prípravku GREEN STAR (PDF)

KBÚ prípravku GREEN STAR (PDF)